רות המואביה – האלמנה הענייה שבנתה בית מלוכה!

מאת: משה שמש

סיפור על העצמה נשית, נדיבות, אי שפיטה ויוזמה

סיפור אחד במגילת רות, מגלם מגוון מרכיבים אנושיים, מרגשים ומחזקים, העצמה נשית בימי התנ"ך, בהן הנשים היו במעמד נחות, אחווה ואהבה בין אישה זקנה לאשה צעירה, אי שפיטה של "האוייב" מעשה של נדיבות לב ויחס לפנים משורת הדין!  זהו סיפור על אשה נוכריה, נכדתו של המלך האוייב של עם ישראל,  שמרחמה יוולד כעבור שלושה דורות המלך המשפיע ביותר בעם ישראל!

בימים ההם אין מלך בישראל

סיפור מגילת רות, מתרחש בימי ספר שופטים, אחרי תקופת מנהיגות הזוהר של הכובש הגדול, שיצר מאזן הרתעה עם כל אוייבי ישראל, מנהיג המדיני, רוחני, צבאי יהושוע בן נון

  “ויהי בימי שפוט השופטים”, ללא הנהגה, אופק, דרך, חזון משותף, ריבים פנימיים, תקופה קשה החלה, קריסה ערכית, מוסרית, שלטונית, מדינית, צבאית, כלכלית, אלימות, טרור, כותרות "העיתונים" זועקים…“בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה”

“ויהי רעב בארץ”

השפל הרוחני, תרבותי, כלכלי מכה בגדולים וקטנים, אלימלך איש שבט יהודה, אדם חשוב, בעל אחוזות, נכסים, ממון מנכבדי בית לחם, יורד מנכסיו, “ויהי רעב בארץ”, אלימלך יורד למואב, יחד איתו עוזבים אשתו נעמי, ושני הבנים מחלון וכיליון, ששמם מנבא את עתידם המהיר. אלימלך מת מצער, כאב, רעב, מחלון וכיליון מתבוללים ומתחתנים עם נשים נוכריות ערפה ורות , נעמי נשארת אלמנה, עניה, בארץ זרה, ללא כל מעמד, ללא כל נחלה לחזור אליה בארץ ישראל, אז נשים לא היו יכולות להיות בעלות רכוש,  לבד עם כלותיה בנות המקום.

מאוייב לאוהב

רות הייתה שייכת לעם המואבי שהיה אוייב , ע"פ חז"ל נכדתו של עגלון מלך מואב אוייב קשוח, שנדקר בקרב מתוחכם ע"י אהוד בן גרא דקר בחרב פיפיות בהתנקשות צבאית סדורה.

הפלא הגדול?

הפלא הגדול דווקא רות, שגדלה בבית ששנא את עם ישראל, שילמה מחיר משפחתי יקר, היו לה את כל הנתונים לבנות שנאה ורצון נקמה כלפיי עם ישראל, דווקא היא בחרה לא לשפוט, להכיר ולהבין את הצד השני, לראות באדם אדם ולא לראות באדם מכונה שמופעלת ע"י מנהיגיו.

עורפה חוזרת לבית אביה אחרי המשפט, “וַתֹּאמֶר נָעֳמִי שֹׁבְנָה בְנֹתַי, לָמָּה תֵלַכְנָה עִמִּי: הַעוֹד-לִי בָנִים בְּמֵעַי, וְהָיוּ לָכֶם לַאֲנָשִׁים?” (רות, א: יא). ורות? היא בחרה להיצמד לחמותה הקשישה ולסייע לה במסע השיבה לארץ ישראל.

שער היוזמה

אם המשפחה נעמי, שנותרת בחיים, קשישה, עניה, רעבה ללא בעל וילדים נדונה לכליה, מהלך הגאולה מנצנץ בעצם העובדה שממצב כזה, נעמי מתכננת ויוזמת תוכנית פעולה , כאמור רוח גבית ודחיפה היא מקבלת מכלתה האלמנה המואביה חסרת הכל, רות .

פגישה אחת שינוי ההיסטוריה

המפנה קורא בעצם היוזמה והמעשה , כאן מגיע הגואל , בועז איש עשיר ומכובד מציע לרות נישואין ומהזיווג של רות הגיורת נולד עובד שיולד את ישי אביו של דוד המלך שנמשח למלך ב…בית לחם, סגירת מעגל מדהימה. 

האלמנה הענייה שבנתה בית מלוכה, סיפור על העצמה נשית, נדיבות, אי שפיטה ויוזמה, שער היוזמה, השינוי נמצא בתוכנו וכרוך במחשבה אומץ ובתעוזה אבל קודם בשינוי הגישה שלנו.  

משה שמש הינו קופירייטר, יועץ אסטרטגי לחברות, מומחה לשיווק דיגיטלי, יזם חברתי ופעיל בתחומי זהות יהודית עכשווית. פעיל חברתי משנת 2009 בעמותת אפיקים המטפלת בילדים ונוער בסיכון. ירושלמי שורשי המתגורר ברעות, פועל לקידום אומנים ירושלמים ב"מיזם ירושלים ארט" הרצאותיו "חשיבה בלי ברקסים" ,"ארגז החיים הקריאטיבי " "ערכים לפני עסקים" נחשבות לייחודיות ומרתקות.

שתפו חברים

צ'ט כתבים

מאת: רוני קרביץ מה יש בהן, בעשרת הדברות, שאין במערכת חוקים אחרת? מה גרם לז'אן ז'אק רוסו להגדיר את משה "גדול המחוקקים בכל הזמנים" ומה

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר 8 מיליארד אזרחי העולם, 195 מדינות,  בכל יום ויום בונים כל אחד את הכלכלה, מערכות החינוך, הבריאות, הנדל"ן, בניינים, בתי מלון וכו

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר כיצד עולם הספורט מראה לנו שתופעה בה האדם חושב ומרגיש שלכוח מחשבותיו ובקשותיו יש השלכה על היבראות מציאות מסוימת לפי רצונו? הילדים

קרא עוד »

מאת: משה שמש ספר ישן, התנ"ך, בנה תמונת חזון של עבר המפואר, והציב לעם ישראל את חזונו, ייעודו ותקוות עתידו הלאומי, תקומה, קיבוץ גלויות ושיבת

קרא עוד »

מאת: נפתלי בר נתן כאיש אחד בלב אחד משמעותה של לקבל את התורה אינה להיות דתי, היא גם לא ללמוד את כולה או אפילו להצהיר

קרא עוד »

המים משולים לרגש, השמים משולים לאין סוף.

כאשר ישכיל האדם לנקות את הרגשות שלו בפנימיותו העמוקה, מימי האגם שבו יהפכו צלולים ונקיים עד כדי כך שהשמיים יהפכו חלק ממנו בהשתקפות מדהימה, ואז יתחלף הפתגם "השמים הם הגבול" והפתגם "השמיים ואני אחד" יתפוס את מקומו.
ההבדל בין לקחת ולקבל

כשהאדם רוצה או צריך דבר מה הרצון שלו עלול להפוך אובססיבי ומתוך כך הוא עשוי לדרוש את מושא הרצון בכל מחיר עד כדי כך שהוא ייקח אותו בניגוד לרצונו העמוק של הנותן.

קרא עוד »

ב"פרשת שופטים חומש דברים" נבנית מערכת המשפט העברית, דיינים ושופטים עם סמכויות ושיניים ושוטרים עוצמתיים המבצעים את פסקי הדין⚖️🪚הרלבנטיות לימיינו כה רבה חלקים רבים מארצנו

קרא עוד »

יוצא מעבדות לחירות, מנצח אויבים, קורע את ים סוף, מתעלה לדרגת אמונה, אחדות, אהבה ומגיע למימד רוחני גבוהה ביותר ב"מעמד הר סיני"🌟ואז…נפילה למדרגה נמוכה ביותר:

קרא עוד »

החזון של העולה הראשון לארץ ישראל שעלה בגיל 75 עם אשתו שרי ולוט בן אחיו, היה באמונה, באהבה למה שהוא עשה ובדרך שהוא פרץ🐫למנהיג שהפיץ

קרא עוד »

"כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ " נח, דור עשירי למין האנושי, הצדיק היחיד בדורו, בונה תיבה באמצעותה ינצלו הוא, בני ביתו ונציגים

קרא עוד »