האם היהדות שייכת לכולם? או רק לדתיים?

מאת: נפתלי נאור

בעידן הטיקטוק, הווטסאפ והמסרים הקצרים והמידיים חשוב לזכור את המסרים הניצחיים של היהדות, המגדירים את היהדות כשייכת לכולנו, לכל יהודי באשר הוא.

בארץ-ישראל קם העם היהודי

בְּאֶרֶץ-יִשְׂרָאֵל קָם הָעָם הַיְּהוּדִי, בָּהּ עֻצְּבָה דְּמוּתוֹ הָרוּחָנִית, הַדָּתִית וְהַמְּדִינִית, בָּהּ חַי חַיֵּי קוֹמְמִיּוּת מַמְלַכְתִּית, בָּהּ יָצַר נִכְסֵי תַּרְבּוּת לְאֻמִּיִּים וּכְלָל-אֱנוֹשִׁיִּים וְהוֹרִישׁ לָעוֹלָם כֻּלּוֹ אֶת סֵפֶר הַסְּפָרִים הַנִּצְחִי… אָנוּ מַכְרִיזִים בָּזֹאת עַל הֲקָמַת מְדִינָה יְהוּדִית בְּאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל, הִיא מְדִינַת יִשְׂרָאֵל.

המשפט הראשון במגילת העצמאות

כבר במגילת העצמאות וההכרזה על הקמת המדינה עולה נושא היהדות החל מהמשפט הראשון וכלה באחרון. חזון העם המוגדר במגילת העצמות מציג את המדינה כבית לאומי לכל יהודי ואינה שואלת כיצד מנהל היהודי את חייו, האם הוא דתי, חילוני, חרדי, חסיד או מתנגד, עולה, אשכנזי, ספרדי, מהו מגדרו או נטייתו.

זכות הבחירה

במדינה היהודית אתה יכול/ה להיות מי שאתה על פי בחירתך החופשית. אתה יכול להאמין כמו החרדים שרק הם מייצגים את הדרך הנכונה והקיצוניים שבהם יאמרו שמי שאינו נוהג כמותם מוציא עצמו מן הכלל. אתה יכול לחיות במדינה כחילוני הרואה ביהדות כתרבות לאומית, ובכלל היהדות היא לאומיות ולא רק דת.

אתה יכול להיות מקרב הציונות הדתית המקורית ראתה את עצמה כשביל הזהב בין שתי הדרכים, (רק בדור האחרון היא הצטמצמה לעניין השטחים).

משפטו המיתולוגי של יגאל אלון רלוונטי מאוד גם בהקשר  זה:"…עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוטה בערפל…".

לחבק כל יהודי מבלי ליצור הבחנה

גישת חז"ל שעלינו לזכור היטב מחבקת כל יהודי באשר הוא מבלי ליצור הבחנה כלשהיא. ובהקשר זה ראוי לצטט את משנה סנהדרין פרק י':

" כָּל יִשְׂרָאֵל יֵשׁ לָהֶם חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא, שֶׁנֶּאֱמַר (ישעיה ס) וְעַמֵּךְ כֻּלָּם צַדִּיקִים לְעוֹלָם יִירְשׁוּ אָרֶץ נֵצֶר מַטָּעַי מַעֲשֵׂה יָדַי לְהִתְפָּאֵר. וְאֵלּוּ שֶׁאֵין לָהֶם חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא, הָאוֹמֵר אֵין תְּחִיַּת הַמֵּתִים מִן הַתּוֹרָה, וְאֵין תּוֹרָה מִן הַשָּׁמָיִם, וְאֶפִּיקוֹרֶס. רַבִּי עֲקִיבָא אוֹמֵר, אַף הַקּוֹרֵא בַסְּפָרִים הַחִיצוֹנִים, וְהַלּוֹחֵשׁ עַל הַמַּכָּה וְאוֹמֵר (שמות טו) כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ. אַבָּא שָׁאוּל אוֹמֵר, אַף הַהוֹגֶה אֶת הַשֵּׁם בְּאוֹתִיּוֹתָי".

להיות חלק מהאומה היהודית

הדבר החשוב על פי גישת חז"ל היא להיות חלק מהאומה היהודית (בדומה לציונות). היהדות להבדיל מהדתות האחרות מחבקת גם את מי שחטא ואינה מוציאה אותו מקירבה. שנאמר:" ישראל אף על פי שחטא ישראל הוא" (סנהדרין מג ע"ב – מד ע"א). גדולתה של היהדות היא אם כן בכך שהיא מקבלת את כולם ללא הבדל ולעולם אינה מרחיקה את איש. גדולתה המדינה היהודית היא בכך שהיא ממשיכה את מסורת חז"ל.

מסרים קצרים ונשכחים מול מסרים נצחיים ומעצמים

בעידן הטיקטוק, הווטסאפ ומהסרים הקצרים והמידיים חושב לזכור את המסרים הניצחיים של היהדות המגדירים את היהדות כשייכת לכולנו, לכל יהודי באשר הוא.

נפתלי האור כותב המאמר: ירושלמי שורשי, פעיל חברתי בנושאי ילדים ונוער בסיכון עם סיכוי, איש ציבור הפועל להבטחת עתידה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, חיזוק הדמוקרטיה וחרויות הפרט.

שתפו חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צ'ט כתבים

מאת: רוני קרביץ מה יש בהן, בעשרת הדברות, שאין במערכת חוקים אחרת? מה גרם לז'אן ז'אק רוסו להגדיר את משה "גדול המחוקקים בכל הזמנים" ומה

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר 8 מיליארד אזרחי העולם, 195 מדינות,  בכל יום ויום בונים כל אחד את הכלכלה, מערכות החינוך, הבריאות, הנדל"ן, בניינים, בתי מלון וכו

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר כיצד עולם הספורט מראה לנו שתופעה בה האדם חושב ומרגיש שלכוח מחשבותיו ובקשותיו יש השלכה על היבראות מציאות מסוימת לפי רצונו? הילדים

קרא עוד »

מאת: משה שמש ספר ישן, התנ"ך, בנה תמונת חזון של עבר המפואר, והציב לעם ישראל את חזונו, ייעודו ותקוות עתידו הלאומי, תקומה, קיבוץ גלויות ושיבת

קרא עוד »

מאת: נפתלי בר נתן כאיש אחד בלב אחד משמעותה של לקבל את התורה אינה להיות דתי, היא גם לא ללמוד את כולה או אפילו להצהיר

קרא עוד »

המים משולים לרגש, השמים משולים לאין סוף.

כאשר ישכיל האדם לנקות את הרגשות שלו בפנימיותו העמוקה, מימי האגם שבו יהפכו צלולים ונקיים עד כדי כך שהשמיים יהפכו חלק ממנו בהשתקפות מדהימה, ואז יתחלף הפתגם "השמים הם הגבול" והפתגם "השמיים ואני אחד" יתפוס את מקומו.
ההבדל בין לקחת ולקבל

כשהאדם רוצה או צריך דבר מה הרצון שלו עלול להפוך אובססיבי ומתוך כך הוא עשוי לדרוש את מושא הרצון בכל מחיר עד כדי כך שהוא ייקח אותו בניגוד לרצונו העמוק של הנותן.

קרא עוד »

ב"פרשת שופטים חומש דברים" נבנית מערכת המשפט העברית, דיינים ושופטים עם סמכויות ושיניים ושוטרים עוצמתיים המבצעים את פסקי הדין⚖️🪚הרלבנטיות לימיינו כה רבה חלקים רבים מארצנו

קרא עוד »

יוצא מעבדות לחירות, מנצח אויבים, קורע את ים סוף, מתעלה לדרגת אמונה, אחדות, אהבה ומגיע למימד רוחני גבוהה ביותר ב"מעמד הר סיני"🌟ואז…נפילה למדרגה נמוכה ביותר:

קרא עוד »

החזון של העולה הראשון לארץ ישראל שעלה בגיל 75 עם אשתו שרי ולוט בן אחיו, היה באמונה, באהבה למה שהוא עשה ובדרך שהוא פרץ🐫למנהיג שהפיץ

קרא עוד »

"כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ " נח, דור עשירי למין האנושי, הצדיק היחיד בדורו, בונה תיבה באמצעותה ינצלו הוא, בני ביתו ונציגים

קרא עוד »