גוללללל, הכדור הוא דתי

מאת: רונן פריבר

כיצד עולם הספורט מראה לנו שתופעה בה האדם חושב ומרגיש שלכוח מחשבותיו ובקשותיו יש השלכה על היבראות מציאות מסוימת לפי רצונו?

הילדים וחבריהם התקבצו בסלון הבית, הדריכות הייתה בעיצומה, הבעיטה החופשית המכריעה במשחק עמדה להילקח והילדים מצאו את עצמם כל אחד מתחנן בדרכו הייחודית.

אחד הילדים סיגל תפיסה שרק כאשר הוא מחזיק את הצעיף הצהוב בשתי קצוותיו המהלך של השחקן הבועט יצליח, חברו מתכנס בדממה דרוכה, ניתן להרגיש את המתח והריכוז העצום שהוא מצוי בו "קדימה פדידה הוא צועק למסך, קדימה פדידה".

את התפרצות הרגשות עם החטאת הכדור את המסגרת ניתן רק לדמיין. האכזבה הייתה פרסונלית, פדידה איכזב אותם ברמה האישית, הוא לא קיים הבטחה שניתנה מעצם קיומו כשחקן במגרש להם ורק להם מתוך מיליון הצופים שצפו במשחק. אז הבנתי. 

הבנתי שעולם הספורט, יתכן שכדורגל בפרט בגלל מנעד הזמן הייחודי לו, איננו ערוך כך שאנשים יבואו רק ליהנות, להתבונן בטכניקת המשחק או לשמוח בעת הבקעת שער. המשחק למעשה מתרגל את האנושות לקחת חלק ביצירת דמיון פעיל של בריאת מציאות. האוהדים גם מבלי לשים לב, אינם מתכנסים סביב מסכי הטלוויזיה רק על מנת לגרוף הנאה, אלא ממש לקחת חלק בדרמה. הם, בעזרת התכווננות הבקשות והתחינות שלהם לעבר המסך, ממש מרגישים שותפי העלילה המתפתחת.

בניגוד לסרט שעל תוכנו וסופו הם אינם שולטים, בכדורגל הם הם הבמאים, הם רוצים להחליט מי יבקיע את הגול, מי אשם בהחמצה ואת מי ראוי להוציא מהתסריט שמא יחבל בעלילה שאת קוריה הם טוו בראשם.

הרעיון שבאמצעות מחשבות, דיבור ותפילה ממוקדת ניתן לשנות את המציאות, לבקש מרפא, פרנסה, ברכה לעצמנו או לחליפין להתפלל על גשמים, שפע וגאולה לכלל, נתפסים בקרב הציבור הרחב כ"אמונות" השייכות למגזר הדתי.

אך הנה מגיע עולם הספורט ומראה לנו שהתופעה בה האדם חושב שלכוח מחשבותיו ובקשותיו יש השלכה על היבראות המציאות לפי רצונו, יש לה אחיזה בכלל הציבור.

כך הוא גם המקרה אם חלילה אדם נמצא מחוץ לחדר ניתוח וילדו נמצא בפנים, פנימיותו זועקת שהניתוח יעבור בהצלחה. כך הוא הדבר שסתם אדם ממתין בתחנת אוטובוס ומאחר לעבודה וכולו תחינה וצווארו מגביה לראות שהאוטובוס אכן מגיע ותחינתו הפנימית נענתה.

כאשר כל האנושות אוכלת או שותה מים, ברור לנו שהדבר הוא טבעי והוא נדרש לקיומנו. כאשר האנושות מקנא או מפחדת מי בחברו מי באחיו, ברור לנו שהדבר הוא טבעי כי לראיה מכיל הוא את כלל העולם. אם כך הדבר, האם נוכל על אותו משקל לומר שהעובדה שמחשבתנו ודיבורנו מייצר מציאות הוא דבר טבעי, גורף ומכיל את כלל האנושות?

האם נוכל לומר שמעצם העובדה שכך פועל גופנו, הדבר הוא טוב נכון ואמיתי לנו? האם נוכל להקיש מכך שעולם המאמינים מצא באמצעות שפת הקודש, נתיב מהיר לבריאת המציאות באמצעות שימוש בשפת קוד שהנחילה לו התורה?

"גוללללל, הם צעקו לשמיים במשחק אחר והבנתי תחושה נוספת שהעולם כל כך מבקש באמצעות הכדור להנחיל לאנושות, תחושת חיות ושמחתו האינסופיות של האור המתפרץ פנימה בנבכי האדם, המבוא לגאולה".

שתפו חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צ'ט כתבים

מאת: רוני קרביץ מה יש בהן, בעשרת הדברות, שאין במערכת חוקים אחרת? מה גרם לז'אן ז'אק רוסו להגדיר את משה "גדול המחוקקים בכל הזמנים" ומה

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר 8 מיליארד אזרחי העולם, 195 מדינות,  בכל יום ויום בונים כל אחד את הכלכלה, מערכות החינוך, הבריאות, הנדל"ן, בניינים, בתי מלון וכו

קרא עוד »

מאת: רונן פריבר כיצד עולם הספורט מראה לנו שתופעה בה האדם חושב ומרגיש שלכוח מחשבותיו ובקשותיו יש השלכה על היבראות מציאות מסוימת לפי רצונו? הילדים

קרא עוד »

מאת: משה שמש ספר ישן, התנ"ך, בנה תמונת חזון של עבר המפואר, והציב לעם ישראל את חזונו, ייעודו ותקוות עתידו הלאומי, תקומה, קיבוץ גלויות ושיבת

קרא עוד »

מאת: נפתלי בר נתן כאיש אחד בלב אחד משמעותה של לקבל את התורה אינה להיות דתי, היא גם לא ללמוד את כולה או אפילו להצהיר

קרא עוד »

המים משולים לרגש, השמים משולים לאין סוף.

כאשר ישכיל האדם לנקות את הרגשות שלו בפנימיותו העמוקה, מימי האגם שבו יהפכו צלולים ונקיים עד כדי כך שהשמיים יהפכו חלק ממנו בהשתקפות מדהימה, ואז יתחלף הפתגם "השמים הם הגבול" והפתגם "השמיים ואני אחד" יתפוס את מקומו.
ההבדל בין לקחת ולקבל

כשהאדם רוצה או צריך דבר מה הרצון שלו עלול להפוך אובססיבי ומתוך כך הוא עשוי לדרוש את מושא הרצון בכל מחיר עד כדי כך שהוא ייקח אותו בניגוד לרצונו העמוק של הנותן.

קרא עוד »

ב"פרשת שופטים חומש דברים" נבנית מערכת המשפט העברית, דיינים ושופטים עם סמכויות ושיניים ושוטרים עוצמתיים המבצעים את פסקי הדין⚖️🪚הרלבנטיות לימיינו כה רבה חלקים רבים מארצנו

קרא עוד »

יוצא מעבדות לחירות, מנצח אויבים, קורע את ים סוף, מתעלה לדרגת אמונה, אחדות, אהבה ומגיע למימד רוחני גבוהה ביותר ב"מעמד הר סיני"🌟ואז…נפילה למדרגה נמוכה ביותר:

קרא עוד »

החזון של העולה הראשון לארץ ישראל שעלה בגיל 75 עם אשתו שרי ולוט בן אחיו, היה באמונה, באהבה למה שהוא עשה ובדרך שהוא פרץ🐫למנהיג שהפיץ

קרא עוד »

"כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ " נח, דור עשירי למין האנושי, הצדיק היחיד בדורו, בונה תיבה באמצעותה ינצלו הוא, בני ביתו ונציגים

קרא עוד »